Make your own free website on Tripod.com

CDROM

    Birkaç yıl öncesine kadar pek az yazılım CD-ROM üzerinde sunulurken, bugün artık diskette yazılım bulmak çok zor hale geldi. Sony'nin geliştirdiği spiral şeklindeki veri kaydına sahip Compact Disc' ler (CD) günümüzde PC lerin temelyapı taşları olarak yerlerini almışlardır. CD-ROM kelimesi (Compact Disc Read Only Memory) sadece okunabilir disk demektir.

Temel Yapısı:

............CD-ROM sürücü toplam dört parçadan oluşur. Kurşun bir kutu üzerine yerleştirilmiş bu dört parçadan üç tanesi motordur. İlki CD yi döndüren motor. Lazer kafasını taşıyan motor, kapağın açılıp kapanmasını sağlayan ve CD yi taşıyan tepsiyi hareket ettiren motor da diğer hareketkli parçalardandır. Son parça ise üzerinde tüm elektronik kısmı barındıran anakarttır. Elektronik kısma dahil olanlarsa motor kontrolleri, hata düzeltme, bağlantı noktası ve diğer olması gereken hassas kontrollerdir.
............Mekanik kısımda bulunan baskı mekanizması CD yi taşıyan tepsi ve CD yi sıkıştıran bir katmandan oluşuyor. CD sıkıştıktan sonra döndürülüp iki çelik ray üzerinde hareket eden lazer kafası CD üzerinde istenilen yere hareket eder.
Okuma prensibi de yansıma üzerine de kurulmuştur. Lazer kafası CD ye çok yakın bir şekilde hareket eder ve lazer ışın demetini dik bir açıyla veri spirali üzerine gönderir.
............İyi pozisyon için gerekli süre ERİŞİM SÜRESİ diye adlandırılır. Güncel sürücülerin bir çoğu 80 milisaniyeden daha düşük erişim süresine sahiptirler. Bu da lazer kafasını taşıyan mekanizmanın sadece hızlı değil, aynı zamanda kesin çalıştığını da gösterir. Bunu sağlayan unsurların başında da lazer kafasını taşıyan rayların pürüzsüz yüzeylere sahip olmaları gelir.

Çalışma Mantığı

 

CD ROM üzerinde gözle görülemeyen oyuklar vardır. bu oyuklar 1 leri ve aradaki düzlüklerde 0 ları temsil eder,bu 1 ve 0 'ların verileri nasıl oluşturduğuna deyinmeyeceğim, cd rom sürücünün kızılötesi lazer diyotundan gönderilen ışık ışını, kafa üzerindeki bir aynaya, oradanda yine kafa üzerindeki, odaklama yapan bir lense gönderilir. Lens ise ışını cd rom üzerine gönderir.bu ışın oyuklarda ve düzlüklerde farklı yansıma yapar. bu yansımalar ayna ve lens tarafından toplanarak bir foto dedektöre gönderilir. foto dedektör ışık enerjisini elektirik enerjisine dönüştürür. elektirik sinyalleri de pc nin devrelerinden 0 ve 1 ler halinde gezinen verileri oluşturur.
Performans

Transfer hızı yüksek, erişim süresi düşük cd rom sürüceler genel olarak daha performanslıdır.
cd sürücülerin tam performansında kullanmak için dma modunu açık tutmayı unutmayın

NOT : Performans artışında CD'yi döndüren motorun hızıda artmaktadır böylece motorun daha çok oyun cd kullanımının çokluğunda ve kasada elektirik kaçağı durumunda zarar görerek bu motor ilk turu atamamakla birlikte cd yi okuyamaz eğer CD sürücünüzün garantisi dolmuş ise acil çıkış kapağından CD takıldıktan sonra ilk turu attırabilirsiniz böylece sorun buradan kaynaklanıyorsa çalışabilir garantili ise zaten garenti kapsamına girer.
............CD-ROM genelde Anakart üzerinde bulunan ide2 kanalına bağlanır. CD-Rom lar günümüzde en çok gelişen teknoloji arasındadır. Şu anda piayasada max 72 x CD-ROM bulmak mümkün. CD-ROM lara takılan CD kapasitesi 650-700 mb olarak değişebilir. Neden CD kullanmalı? Veri transferi bilgi saklamak,taşımak ve okuma açısından disket sürücüsnden çok daha avantajlı olduğu için.

CD-ROM ' un dışında CD kaydediciler vardır. Bunun CD lerine CD-R ve CD-RW adı verilmektedir.

 

CD-ROM' un Çalışma Prensibi

Kafadan çıkan bir lazer ışın demeti polikarbonattan yapılmış CD üzerindeki kaplama malzemesini aşarak içteki alüminyum tabakaya çarpıyor. Bu tabaka üzerindeki spiral şeklinde küçük girintiler (çukur) vardır.Eğer lazer demeti pitlerin olmadığı bir alana isabet ederse (tepe) bir fototransistör yönünde geri yansır. Aslında çukura denk gelen ışın da yansıyor; ancak ışığa duyarlı olan transistör yönünde olmadığından bu yansıma ayıtedilebiliyor.
Böyle basit bir şekilde kodlanmış olan veriler elektronik devre aracılığıyla değerlendiriliyor ve en baştaki (CD ye yazılmadan önceki hal) elektriksel sinyallere çevriliyor.
CD üzerinde bir bit için yalnızca çukur ile tepe arasındaki değişme kullanılsaydı, çoğu CD' nin okunma şansı kalmazdı. CD üzerindeki çok küçük bir çizik bile kaydedilen verilerin okunmasını engellerdi ve bu sayede CD kullanılamaz hale gelirdi.

Bu sebepten dolayı CD ' lerin çalışma prensipleri daha da geliştirilmiştir. Çukur ve tepelerin düzenli birbirini takip etmesi "0" olarak, bu düzenin bozulması da "1" olarak ifade edilmektedir.
Çukur ve tepelerden oluşmuş spirali sürücü en içten başlayarak dışarı doğru okur. Verilerin okunması sırasında bu durum hız açısından önemli bir sorun oluşturmaktadır.
Çukur ve tepeler arasındaki mesafenin her yerde eşit olması ve aynı sürede dış kenara yakın olan bir yerden içeridekilere oranla daha fazla bilgi okunabileceğinden çeşitli teknikler de geliştirilmiştir.
CD-ROM 'un spiralleri üzerinde herbiri yaklaşık 2 kilobytelık veri saklayan sektörler bulunuyor. Sektörler ayrıca senkronzasyon ve hata düzeltme için gerekli bazı byte lara sahiptirler. CD_ROM sürücü CD üzerindekileri 4 kere üstüste okuyup daha sonra da verileri veri kanallarına yerleştirmektedir.

1-2-3-4