Make your own free website on Tripod.com

 CD Yazici (Rewriter) 

CD yazıcılar standart CD sürücülerden farklıdır, çünkü özel bir lazer ışını ile çalışırlar. Bu lazer, cd-r diskler üzerindeki kimyasal madde tabakasına verileri yakarak yazar. cd yazıcılar aynı zaman da cd leride okuyabilirler örneğin : 8x4x24x bir cd yazıcı 8x ;cd-r , 4x ; cd-rw , 24x ; cd okuma hızına sahipdir. Peki , CD yanmaları neden kaynaklanır. Yazma işlemi sırasında sürücünün kafası , yani lazer ışını sabit hızla haraket eder. Veri akışı kesilirse diski durdurup bekleyemez. Bu sorunu önlemek için cd yazıcınız içinde, genelde 512K veya 1 MB 'lık bir tampon bellek kullanılır; veri önce tampon belleğe aktarılıp, oradan yazıcı kafaya gönderilir. Ancak tampon bellek te yetersiz gelirse , yazıcı veri isteyip tampon bellektede bulamazsa "buffer underrun " sorun oluşur ve cd niz yine yanar. yazma işleminde cd sürücülerin önemi kadar kullanılan yazılımın da büyük önemi vardır. bu programlardan popüler olnları ; adaptec easy cd creatop,winoncd ve nero gibi programlar kullanılır.

Büyük boyutlardaki dosyalarla çalisan kisiler için CD yazicilar çok gereklidir.
Sistemdeki dosyalarinizin yedeklenmesi veya dijital resim arsivinizin saklanmasi gibi, sizin için önem tasiyan birçok bilgiyi gümüs plakalarda saklamanizi saglar.

Bunun disinda CD yazicilar yardimiyla el kameranizla kaydettiginiz görüntüleri video CD formatinda kaydedebilir ya da amatör müzik çalismalarinizi audio CD formatinda basabilirsiniz.
CD yazicisinin nasil çalistigini anlayabilmek için önce CD’nin temel çalisma prensibini kavramak gerekir. CD’ler genellikle ayni yapiya sahiptir. Tasiyici kismi olusturan CD’deki kalin tabakadir. Çogu üretici bu tabakayi Polikarbon’dan yapmaktadir. Bu tasiyici tabakanin üzerinde ise bilgilerin kaydedildigi kisim yer alir. Bilgilerin okunmasi sirasinda lazer bu kisimdan yansir.
Bilgilerin yazildigi kisimda koruyucu bir kaplama bulunur, bunun sayesinde hassas kisim UV isinlarindan korunur. Ayrica bu kaplama CD’nin ön yüzünü de olusturur.

Yazilacak dosyalarin kodlanmasi
Yazilabilen kisim 0,05 ile 0,1 mikrometre arasindaki mikroskobik girintilerden olusuyor. Derinligi 120 Nanometre olan bu girintilere pit denir.
Pit’ler arasindaki araya da yani tümsek kisma “Land” deniyor. Pit ve Land’larin yardimiyla iki dijital temel bilgi yani 1 ve 0 olusmakta. Bu iki deger iki harften olusan bir alfabeye benzetilebilir. Bu iki degerin kombinasyonlari sayesinde bilgiler bir araya gelir.
Bu girintiler ve çikintilar, sarmal bir sekilde tüm CD’nin etrafinda binlerce kez dönerek izler olusturuyor. Bu izler okuyucu kafa ile takip ediliyor. Bilgisayarin bunca sarmalin içerisinde dogru bilgiye ulasabilmesi için bu sarmallarin basladigi yer olan “Lead-in” kisminda bir içerik listesi bulunmakta (TOC-Table of contents)

Lazerle okuma için kullanilan Teknik
Bilgilerin okunmasi lazer teknolojisi sayesinde gerçeklesiyor. Bu lazerin kafasi bir motor sayesinde tüm CD yüzeyinde hareket ederek ve yari geçirgen bir aynaya lazeri yansitiyor ve bu, lazerin sadece bir yöne (lazer kafasindan CD’ye) dogru geçis yapmasina izin veriyor.
Lazerin dalga boyu 780 nanometre. Bu tür dalga boylari infrared kategorisinde uzun dalga boylari olarak adlandirilir. Lazer isini lensten çikarak 0,8 milimetre genisligindeki tasiyici yüzeye yansir. Lazerin bilgileri saklayan yüzeye ulasmasi için plastigi asindirmasi gerekir ve bu 1,6 milimetre genislemeye sebep olur.

Toz zerrecikleri lazeri rahatsiz eder
Neden lazer isini direkt olarak yazma islemini gerçeklestirmiyor hiç düsündünüz mü? Çünkü, daha genis bir lazer isini kirli yüzeylerden veya çiziklerden çabuk etkilenmez ve okuma islemini gerçeklestirebilir. CD yüzeyinde çizikler oldugunda bile 0,5 milimetreye kadar olan çiziklerde lazer isini yansiyabilecek kadar yer bulabilmekte ve veriyi okuyabilmektedir. Ancak mikrometre ölçülerinde bir lazer isini, CD yüzeyine geri yansiyacak olursa okuyucu kafa bundan etkilenecek ve bu da okuma hatalarina sebep olacaktir.
CD’de verilerin bulundugu yüzey, lazer isinini bir ayna gibi yansitmaktadir. Ancak yüzeydeki Pit ve Land’ler sayesinde yansima yüzeyi lazeri yönlendirir ve modüle eder. Böylece yansiyan isin geri gelirken degismis olur. CD sürücüsüne dönen, isin buradan tekrar yari geçirgen aynaya düser ve buradan bir fotodiyot’a yönlendirir ve burada gelen isin, iki farkli gerilimde (1 ya da 0) elektrik sinyallerine dönüsür ve bilgisayarin anlayabilecegi veriler haline gelir.

CD yazicilar kuvetli, CD sürücüler zayif lazerlerle çalisir.
Dis görünüs itibariyle CD Yazicilari CD Sürücülerden ayirt etmek güçtür. Ikisinde de CD çekmecesini açmak için bir dügme, ses ayari için bir dügme ve birkaç da LED bulunur.
Aradaki ufak farklarsa iç kisimlarinda yer aliyor. CD Sürücüler verileri okuyabilmek için düsük bir güç harcarken, CD yazicilar veriyi CD’ye yazabilmek için daha güçlü bir lazere ihtiyaç duyar. Örnegin Bir CD-R, veriyi yazabilmek için 300 celsius’luk bir isi kullanir. CD-RW’ler ise 500 celsius’luk bir isi kullanir. Bunun 200 celsius’u verinin tekrar silinebilmesi için gereklidir.

CD-RW’ler, CD sürücüler arasindaki en gelismis teknoloji olarak dikkat çekiyorlar. Alisilagelmis CD-ROM’lari okuyabiliyorlar ve CD yazabiliyorlar. Ayrica yeniden yazilabilir CD’lere veri yazip silebiliyorlar. CD-R’ler her tip CD’yi okuyabilirken, sadece CD’lere veri yazabiliyor. Yeniden yazilabilir medyalarla basa çikamiyorlar. Yakin zamana kadar CD-RW’ler CD-R’lerden pahaliydi. Fakat zamanla CD-R’ler silinerek yerlerini CD-RW’lere birakmaya basladilar.