Make your own free website on Tripod.com


Testler

CD yazıcımız için yazmaq, okuma testleri bulunuyor. CD yazıcıyı sisteme takdığımız gibi, Windows tarafından sorunsuz tanınıyor. Herhangi bir sürücü problemi zaten CD sürücülerde pek yaşanmıyor. Bu arada unutmadan CD yazıcılarınızı CD okutma gibi işlemlerle optic gözünü yormanın ve eskitmenin oldukça yanlış olduğunu üstüne basa basa söylemek istiyorum.

Yazma Testi:

ASUS'un 40X yazılabilen, 700MB kapasiteli CD'sine 10 parça, toplamda 700MB olan veriyi 40X hızla 205 sn'de yazdım. Normal şartlarda bu sürenin 190-200sn cviarında olması gerekiyordu. Yani 40X yazmada bir performans düşüklüğü var gibi gözüküyor. Bu sorun sadece bizde mi var diye baktık ama www.cdrinfo.com gibi siteler de bize yakın sonuçlar elde etmiş.

Yazma testimizde kullandığım ikinci CD, 24X yazılabilir 700MB MDA marka orta kalite bir CD idi. ASUS'un koruma ve CD'mizin yanmamasını sağlayan özellikleri ile 700MB'lık veriyi CD'ye 32X yazma hızıyla 213sn'de yazdı. 24X'lik yazma hızını destekleyen CD-R'a 32X ile veri yazmada hiçbir problemle karşılaşmadım. Bu sefer yazdığımız veri tek parçada 700MB'lik bir dosyaydı.

 Görüldüğü gibi 32x hızındaki diğer bir testimizde genel yazma performansı yukarıda. Yazma işlemine 16X ile başlıyoruz. Bu değer bölgelere göre değişiyor. En dış bölümde ise 32X yazma hızına ulaşılıyor. 40X yazma hızında ise başlangıç 20X ile yapılıyor.

Son değer ve ortalama değer tatminkar düzeyde.Teorikte 26.77X (ortalama değer olduğundan ele aldık) hızı ile saniyede (150x26.77)/1024KB yani 3.9MB yazılması ve bu koşulda da 700MB'lik bir CD'nin yaklaşık 180sn'de yazılması gerekiyor ama pratikte görüldüğü gibi işler bu şekilde yürümüyor. ( Elimizde başka 40X yazılabilir CD-R olmadığı için bu testi mecburen 32X yazma hızı ile yaptık.)
$NEWPAGE$

Okuma Testi:Gördüğünüz gibi düzenli bir artışla ASUS CD-RW'miz en dışta kalan CD yüzeyini 47.87X ile okuyor. Ortalama okuma hızı ise fena değil: 36X.

Erişim Süresi:

Burada dikkat etmemiz gereken değer rastgele erişim süresi. CD-RW sürücülerin erişim süreleri genelde biraz uzundur. Fakat bu süre yavaş yavaş kısalıyor. ASUS CRW-4012A'da ortalama erişim süre 122 ms. Örneğin aynı özellikteki LG'nin ortalam erişim süresi 100 ms civarı. İyi bir CD Sürücünün, örneğin LG52X, ortalama erişim süresi 75-80ms arasında. ASUS 50X CD Sürücünün ise erişim süresi bir harika: 70ms. Daha önce de belirttiğimiz gibi, CD yazıcınızı CD okumak için pek kullanmamalısınız. Dolayısı ile bunu pek bir sorun gibi algılamamak gerek.$NEWPAGE$

DAE (Digital Audio Extraction ) Testi:

Yaptığım DAE testinde orjinal dolu bir müzik CD'si ile müthiş değerlere ulaştım. Ortalama 36X ile okunan Audio CD'mizde son audio okuma hızının 48X değerini geçmesi oldukça güzel bir netice.Overburning Testi:
Overburning testinde de yine MDA marka orta kalite bir CD ile yaptığımız test sonucunda 25MB'lık extra bir yazım olanağına kavuştuk. Overburning olayını fazla abarttığınızda CDRW'nize zarar verebileceğini ve bu işi optimal değerlerde yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Overburning konusunda detaylı bilgi almak için
CD Yazma Sanatı rehberimize bakabilirsiniz.
Sonuç

Herşeyden önce ASUS CRW-4012A'nın 90$-95$ gibi bir fiyattan satıldığını söyleyerek başlayacağım. CD-RW fiyatları iyice düştü ve bu düşüş veri saklamadaki tüm tabuları yıkacak cinsten bir noktaya geliyor.

ASUS CRW-4012A CD yazıcımızın çok belirgin bir eksiği yok. Distribütör sayesinde sunulan 3 yıllık garanti kullanıcıya güven aşılarken, kasanın üzerindeki ASUS CD yazıcının kasaya ayrı bir hava verdiği kesin. :) ASUS iyi bir CD yazıcı üretmiş. Diğer yazıcılara göre bir parça daha sessiz olduğunu da söyleyebilirim.

ASUS CRW-4012A fiyat/(performans+kalite) oranı fena olmayan bir CD Yazıcı. Performans olarak rakiplerine göre biraz daha yavaş. Yeni firmware'ler ile bu sorun düzelecektir.

Fiyat konusuna gelelim. Diğer markalardan LG'nin 40X12x48'lik modeli biraz daha ucuz. TEAC'ın 40Xx12x48'lik modeli ise 80$ civarında satılıyor. Rakiplerinden fiyat avantajı ön planda olanlar da var yani. Aslında toplu bir test yapıp hangisinin en iyi olduğuna karar vermek vardı ama kısmet olmadı.

Kısacası, yeni CD yazıcı alacak iseniz ASUS CRW-4012A'yı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Ama rakiplerini de mutlaka inceleyin.