Make your own free website on Tripod.com

DVD Nedir?

DVD (Digital Versatile Disc ya da Digital Video Disc) bilgi depolanmasında kullanılan yeni bir teknoloji. CD'lerden daha fazla bilgi bulunan DVD'ler görüntü, ses ve bilgi saklayabiliyor.Müzik CD'lerinin, video kasetlerinin, lazer disklerin ve CD-Rom'ların yerini alacak bir teknoloji olarak geliştirilen DVD'lerden önümüzdeki günlerde oldukça söz edilecek. DVD teknolojisinin geliştirilmesinde ve bir standart olarak kabul edilmesinde Hitachi, JVC, Matsushita, Mitsubishi, Philips, Pioneer, Sony, Thompson, Time Warner ve Toshiba firmalarının katkıları oldu. Temel olarak DVD'leri ikiye ayrılıyor. DVD ve DVD-Rom'lar. DVD-Rom'lar CD-Rom'ların daha gelişmişi olarak düşünülebilen ve bilgi içeren disklerdir. DVD Video'lar ise kısaca televizyona takılan DVD Player'larla izlenilebilen, ses ve görüntü içeren disklerdir.

DVD-Rom
DVD-Rom'ların temel olarak CD-Rom'lardan farkı bulunmuyor. DVD-Rom'larda daha fazla bilgi bulunabilmesinin nedeni disk üzerinde daha fazla noktaya bilgi yazılabilmesidir. Bu bilgilerin okunabilmesi de DVD-Rom sürücüleriyle gerçekleşiyor. DVD-Rom sürücüleri disk üzerindeki bilgileri okurken CD-Rom sürücülerine göre kısa frekanslı lazer ışını kullanıyor. CD-Rom sürücüleri 780 nanometre dalga boyu kullanırken, DVD-Rom'lar 650 ya da 635 nanometre dalga boyundaki lazer ışınlarıyla okuma yapabiliyor. Büyük hızla gelişen bilgisayar teknolojisinde bilgi saklamanın yeni adresi DVD-Rom'lar olarak görünüyor. CD-Rom'lara göre daha fazla bilgi sığasının bulunması yazılım ve oyun üreten bilgisayar firmalarını DVD teknolojisini kullanmaya itiyor. Bilgisayar üreten şirketler şimdiden bazı modellerinde CD-Rom sürücü yerine DVD-Rom sürücüyü standart haline getirdi. Bir yıldan az bir sürede CD-Rom sürücülerinin yerini DVD-Rom sürücülere bırakacağı söylemek gerçekçi bir tahmin olarak görünüyor. DVD-Rom sürücülerinin CD-Rom'ları da okuduğunu düşünürsek bilgisayar alırken CD-Rom sürücü yerine DVD-Rom sürücü almak akıllı bir yatırım olarak düşünülebilinir. Microsoft, IBM Interactive Media, Electronic Arts, Sierra ve Westwood Studios gibi yazılım üreten büyük firmalar da ürünlerinde DVD-Rom teknolojisini kullanmaya başladı.

DVD-Rom Kapasitesi
DVD-Rom'lar 4.7 Gb'dan 17 Gb'a kadar çeşitli kapasitelerde üretilebiliyor. CD-Rom'ların 7 katı olan 4.7 Gb'lık DVD-Rom'lar standart olarak kullanılıyor. DVD-Rom'lar CD-Rom'ların kalınlığının yarısı olan 0.6 mm kalınlığında üretilebiliyor. Bu sayede çift yüzlü üretilen DVD-Rom'lar 9.4 Gb bilgi kapasitesine sahip oluyor. DVD-Rom'larda kullanılan bir diğer teknik de diskin bir yüzüne bir bilgi katmanı daha eklemek. Bilgi tabakasının üzerine eklenen saydam katmanla bilgi sığasını iki katına yükseltmek mümkün. Bu teknoloji kullanılarak tek taraflı DVD-Rom'larda 8.5 Gb bilgi, çift taraflı DVD-Rom'larda 17 Gb bilgi sığası elde edilebiliyor.

DVD Standartları
DVD teknolojisine uygun biçimde üretilen bu diskler iki saatten fazla yüksek kalitede digital görüntü içeriyor. DVD disklerinde her biri 8 kanala sahip 8 farklı ses bilgisi içeren bu diskler sayesinde 8 farklı dil desteklenebiliyor. Yani DVD diskleri sekiz farklı dil seçeneğiyle izlenebiliyor. Bunun dışında görüntünün üzerine çeşitli dillerde altyazı seçenekleri de bulunuyor. DVD teknolojisi sayesinde film 9 farklı açıdan görüntülenebiliyor. Filmin desteklediği değişik açılar mönüden seçilerek film o açıdan izlenmeye devam edilebiliyor. DVD 'ler yüksek ses kalitesine sahip Dolby AC-3, MPEG-2 ve PCM formatlarını destekliyor. DVD diskleri televizyona bağlanan DVD Player 'larla izlenebiliyor. DVD player projeksiyon makinesine bağlanarak, iyi bir ses sistemiyle sinema ortamı yaratılabilinir. DVD 'ler DVD-Rom sürücüsü ve bir MPEG-2 decoder kartı olan bir bilgisayarda da izlenebiliyor. MPEG-2 decoder kartı olmayan bilgisayarlar yazılım yoluyla DVD 'lerin izlenebilmesi için en azından 266 Mhz hızında Pentium II işlemciye sahip olması gerekiyor. Windows 98'in içinde gelen DirectShow 5.2, Mediamatics DVD Express ve Xing DVD programlarıyla DVD'ler izlenebiliyor. MPEG-2 decoder kartı olmayan Pentium II 266 Mhz bir bilgisayarda bu programlarla DVD'den saniyede 20 kareye kadar görüntü alabilmek mümkün oluyor. MPEG-2 decoder kart olan bir bilgisayarda saniyede 30 karelik en yüksek performansa ulaşılabiliyor DVD formatındaki film diskleri dünyada büyük bir hızla yaygınlaşıyor.Yeni filmlerle beraber DVD diskleri de piyasaya sunulurken bir yandan da gösterildikleri yıllarda çok sevilen ve türlerinde klasik olmuş eski filmlerin de DVD diskleri hazırlanıyor. Ülkemizde şu anda DVD diskleri düzenli olarak ithal eden firmalar olmadığı için çeşitli zorluklar söz konusu. İnternet'ten DVD disk siparişi verilebilecek siteler bulunuyor. Bu sitelerde piyasaya sunulan en yeni DVD disklerin siparişi verilebiliyor. Konularına ve adlarına göre arama yapıldıktan sonra bu filmler hakkında detaylı bilgilerde bu sitelerden alınabiliyor. İnternet'ten kredi kartıyla DVD diskleri siparişi verilebilecek birkaç sitenin adresi şöyle:
www.amazon.com
www.dvdexpress.com
www.dvdempire.com
www.dvdresource.com
www.buyavideo.com
www.cdworld.com
www.cdnow.com

DVD disklerinde sekiz dil ve çeşitli dillerde alt yazı seçeneklerinin bulunmasına karşın dünyanın en yaygın beşinci dili olan Türkçe bu seçenekler içinde yer almıyor.Ama Türk editörler sayesinde dilimize uygun altyazılarda artık bulunabilmektedir.(DVD Altyazı Bölümümüzde Hizmetinizde)

DVD-Ram
DVD-Ram bilginin defalarca yazılıp silinebilmesine imkan veren yeni bir teknoloji. Bu teknoloji kullanılarak diskin bilgi yazılacak bölümü lazer ışınıyla ısıtılarak magnetik olarak yüklenmesi sağlanıyor. DVD'lere bilgi yazmak magnetik olarak mümkün oluyor. DVD-Ram disklerinde henüz bir standart oluşmadı. Önceleri 2.6 Gb'lık DVD-Ram'ların üretilmesi düşünülürken Sony'nin başını çektiği bir grup üretici 3 Gb'lık DVD-Ram'leri üretme kararı aldı. En son olarak Nec firması 5.2 Gb'lık DVD-Ram'ları üreteceğini açıkladı. DVD-Ram sürücüleri 500 dolardan başlayan fiyatlarla satılırken, DVD-Ram diskleri tek taraflılar 30 dolara çift taraflıları da 45 dolara satılıyor.

1-2-3-4-5-6