Make your own free website on Tripod.com

DVD NEDİR?

Digital Versatile Disk

Çok yönlü dijital disk anlamına gelen Digital Versatile Disk esas olarak DVD deyiminin esas tanımlamasıdır. Çoğunlukla herkes tarafından DVD kısaltması Digital Video Disk olarak bilinmekte veya tanımlanmaktadır. Bu kavram tamamıyla yanlıştır. Piyasaya sunulan basit DVD player cihazları ile çok yüksek kalitede Video ve Audio kayıtlı DVD diskleri kullanabiliriz ama bunu CDROM sürücülerinde Video CD oynatmaya benzetebiliriz.

DVD, esas olarak yüksek kapasitede veri kayıt ve transferi yapabileceğimiz yeni bir CD-ROM modeli olarak tanımlanabilir. Günümüzde CD’ler ne amaçla kullanılıyorsa DVD’ler de aynı amaçla kullanılacaktır. Elbette disk üzerinde kullanılacak kapasitenin çok yüksek olması ve veri transfer hızının daha süratli olması CD sürücüler ile yapamadığımız işler için de kullanılmasını sağlayacaktır. DVD diski üzerindeki yüksek kapasite sayesinde iki saat veya daha uzun süreli filmi çok daha kaliteli (sinema kalitesinde digital dolby surraund audio ve Mpeg 2 formatlarında video) seyretme imkanı mevcut bulunmaktadır. Bir DVD Video film üzerinde 8 farklı dilde izleme ve istenirse 32 farklı dilde alt yazı kullanım imkanı mevcuttur. Kısaca tek DVD CD üzerinde, ingilizce film oynarken seçmeli olarak fransızca veya başka bir dilde( 32 farklı dil kullanma imkanı mevcuttur) alt yazı konabilir. Film seyrederken istendiği anda oyuncular veya film hakkındaki bilgileri görmek, CD üzerindeki interaktif menüler ile mümkündür. Video ve film sektörü DVD ortamına kendileriniz en seri şekilde adapte ederek yeni olmasına karşın piyasaya birçok filmi DVD olarak sürmüşlerdir. Bu nedenlede birçoğumuz DVD denince aklımıza disk üzerinde dijital video filmleri gelmektedir. Kısaca özellikleri bakımından DVD video, DVD audio, DVD ROM, DVD RAM gibi kullanıma göre adlandırılması gerekir.
 


Birinci nesil DVD sürücüleri yüksek veri transfer hızına sahip CD ROM sürücülerden daha hızlı ve 7 kat daha fazla bilgi ( 4.7 GB) depolama imkanına sahiptir. DVD ‘yi optik yedekleme ünitelerinin logik olarak update edilmesi olarak gibi de düşünebilirsiniz. DVD yaygınlaştığı zaman artık kimse optik yedekleme cihazlarını kullanamayacaktır. DVD cihazları hem daha hızlı, hem daha kapasiteli olacaktır.

Bu alandaki yeniliklerin yaygınlaşması daha biraz zaman alacaktır. CD ROM üreticilerinin verdikleri bilgilere göre 2000 yılı içersinde DVD kullanımı hızlı bir şekilde yaygınlaştırılacak. Evet bunun için en çok onların çalışması lazım.


DVD sistemlerinin çeşitli versiyonları bulunmaktadır: :

DVD-ROM Kaydedilmiş CD'leri okuyabilir. CD-ROM yerine kullanılacak sistem
DVD-RAM Tekrar yazılabilir kayıt cihazı. Şimdilik DVD-RAM üzerinden kullanılabilir. Arşivleme için ideal
DVD-R Sadece tek defalık kayıt yapabilir. Kaydedilen CD her türlü DVD okuyucuda kullanılabilir.
DVD-Audio Müzik sektörüne yönelik, Audio CD'lerin yerine kullanılacak müzik diski
DVD-Video Yüksek kalitede ses ve video özellikleri taşıyan tam bir standart oluşturmuş sistem.
Şu anda piyasada seri şekilde kullanıma sunulan DVD-ROM, bilgisayar sistemleri üzerindede CD-ROM sürücüsü olarak da kullanılmaktadır. Sinema sektörünün gözdesi olan DVD-Video sistemi sadece film seyretme amaçlı müstakil kullanımlı DVD player veya Bilgisayar üzerinde DVD-ROM + DVD playback kitler ile seyredilebilir.
Kayıt yapabilen DVD Recordable cihaz satışı kısıtlı olarak yapılmaktadır. Kayıt yapabilen DVD cihazların maliyetleri şu an için yüksektir. Data ve Video film arşivleme amaçlı olarak DVD-RAM (defaten kaydedilebilir) özel kullanımı içermesine rağmen ekonomik fiyatı ile de endüstri sektöründe geniş bir kullanıcı kitlesi bulmaktadır.

1-2-3-4-5-6